All Recipes, Breakfast, Paleo, Super Easy

Homemade Energy Bars

February 24, 2013
Homemade energy bars

Have you ever had a Larabar? I love them, they are really the only kind of “granola” bar I eat because they are natural, raw, Paleo, and they don’t have chocolate dunked chocolate chips in them like most bars you find at the store. I like to eat one a day as a snack, but that can get expensive. The cheapest I find them is 4 for $5 (on sale) and that adds up!

The reason I eat them is because of the few and natural ingredients they are made of…the coconut Larabar ingredients list (for example) says: cashews, almonds, dried coconut and coconut oil. It sounds so simple. that got me thinking.. I HAD to try and make these at home.

copycat larabars

Impress your friends! Save money! Eat naturally! Get energized! Yeah!

Homemade Energy Bars

Makes 20 energy balls or about 7 regular bars

Ingredients:

  • 10 Hydrated Deglet dates, pits removed
  • 1/2 Cup unsalted almond butter
  • 1/2 Cup raw cashews
  • 1/2 Cup shredded, unsweetened coconut
  • 1 Tablespoon melted coconut oil

To Do:

Add everything listed above to a food processor and pulse until it becomes a slightly gooey mixture.

Shape the mixture into balls.

I like to refrigerate them, the cold helps them stick together better.

I chose to shape them into little balls because it was easy, but you can make them into the shape of larger bars too!

Here’s the breakdown of the cost of these little delicious bites: I estimate a 1/2 cup of almond butter costs $1.25, 10 dates are about $.80, raw cashews are maybe around $1 for a 1/2 cup and the coconut might be about $.05. Add that up, divide it into 20 and you get $.15 for each ball! Larabars are about the size of 3 of these balls so technically you are eating a homemade copycat Larabars for about $.45 each!!! You can thank me now 😉

Sure, store-bought energy bars wrapped in a package are convenient.  Even though this recipe is super easy, it does take up about 15-20 minutes of time to make. But just think of it this way- you are saving money ($1.20 per bar) and saving the environment just a little by avoiding one more packaged food.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply 3 ingredient energy bars | Start to be Healthy Now March 19, 2013 at 8:21 pm

    […] Homemade Energy Bars (healthyfortwo.com) […]

  • Leave a Reply